Szkło laboratoryjne najczęściej stosuje się w celu wykonania czynności laboratoryjnych. Znalazło ono zastosowanie w wielu różnych laboratoriach i instytucjach badawczych, a nawet w aptekach. Szkło laboratoryjne musi być trwałe oraz bardzo odporne na działanie czynników chemicznych. Podstawowym przyrządem zwanym szkłem laboratoryjnym jest krystalizator laboratoryjny.
Krystalizator laboratoryjny jako naczynie służące do krystalizacji
Krystalizatory laboratoryjne to płaskie naczynie, które służy do przeprowadzenia procesu krystalizacji. Krystalizacja to proces, w którym powstają kryształki z innych substancji gazowych, ciekłych lub stałych. Ponadto krystalizator może być zastosowany podczas procesu autoklawowania.
Jakie wymiary ma krystalizator laboratoryjny?
Oczywiście na rynku występują wiele różnych krystalizatorów laboratoryjnych o różnych kształtach oraz objętościach. Pomimo tego rynek proponuje zazwyczaj krystalizator z wylewką lub bez wylewki. Najczęściej naczynie to posiada pojemności pomiędzy 20 ml a 3500 ml. Z kolei średnica krystalizatorów laboratoryjnych wynosi od 40 mm, aż do 230 mm Naturalnie najważniejsze jest jakość wykonania danego wyrobu. Krystalizator powinien być wykonany ze szkła.