Sposoby na nawracające epizody zgagi i refluksu

Przykry objaw, jakim jest zgaga, jest udziałem wielu osób. Jest to niesympatyczne uczucie pieczenia lub gniecenia w klatce piersiowej. Objawy dyskomfortu nasilają się po posiłku, szczególnie po przyjęciu pozycji leżącej. W zależności od częstotliwości pojawiania się epizodu zgagi, można stwierdzić czy jest to efekt jednorazowego błędu dietetycznego lub jest to stan chorobowy, związany z nieprawidłową pracą zwieracza przełyku.

Mechanizm powstawania zgagi

Żołądek, żeby móc strawić pokarm, wytwarza w swoim środowisku bardzo niskie pH o wartość 1,5 – 3 za pomocą kwasu solnego. Aby kwaśna zawartość gruczołu trawiennego nie ulegała cofnięciu do przełyku, został on wyposażony w dolny zwieracz przełyku. Jest to rodzaj zastawki blokujące cofanie się płynów. Gdy z jakiś powodów, zastawka ta nie zamyka się, wtedy dochodzi do patologicznych stanów zalewania przełyku kwaśną zawartością żołądka, dającą nieprzyjemny zespół objawów w postaci zgagi.

Środki farmakologiczne w leczeniu zgagi

Jeżeli epizody zgagi są sporadyczne, najprostszą metodą na nie, jest przyjmowanie farmaceutyków, powodujących zobojętnienie kwasu solnego. Jest to działanie szybko przynoszące ulgę.
Niestety, kiedy do czynienia mamy z nawracającą zgagą i cofaniem się treści żołądka do przełyku, należy rozważyć leki hamujące ilość wydzielanego kwasu solnego. Będą to leki, takie jak Polprazol Max https://www.aptekagalen.pl/polprazol-max-20mg-14kaps, zawierające w sobie substancję czynną omeprazol.
Leki te działają długo i skutecznie. Dodatkowo, wysokie stężenie omeprazolu ogranicza dawkę do jednej tabletki dziennie.

This entry was posted in Inne.