Prace wykonywane w laboratorium wymagają użycia niezawodnego i profesjonalnego sprzętu. Część spośród testów, doświadczeń i badań wykonuje się w specjalistycznym piecu. Ważne jest to, żeby próbki były poddawane badaniom w neutralnym, a przy tym bezpiecznym środowisku. Przy przeprowadzaniu tego rodzaju analiz wymagane jest nierzadko oddziaływanie wysokich temperatur, gdzie szczególnie przydatny staje się piec laboratoryjny rurowy obrotowy.
Oddziaływanie temperaturą – dlaczego jest takie ważne?
Analiza właściwości, jak i sposobu relacji na zewnętrzne czynniki wybranych surowców i substancji chemicznych wymaga wykonania testów w laboratoryjnych warunkach. Część spośród tychże doświadczeń tyczy się tego, jak zbadany surowiec będzie się zachowywał w czasie spalania albo ogrzewania.
Oddziaływanie za pomocą wysokiej temperatury umożliwi sprawdzenie, czy zaszły jakiekolwiek zmiany w zakresie wyglądu, struktury i wytrzymałości zbadanych próbek i jak duże i jak ważne zaszły zmiany. Piec przyda się, jeżeli zechcemy sprawdzić, czy oddziaływanie wysoką temperaturą albo spalenie produktu przyczyni się do wydzielenia niebezpiecznych, albo szkodliwych dla środowiska substancji.
Obrotowy piec rurowy – czym właściwie jest?
Piec laboratoryjny https://danlab.pl/nasze-produkty/urzadzenia-grzewcze/piece-laboratoryjne/ umożliwia uzyskiwanie różnorodnej temperatury w wielu albo w jednej komorze. Obrotowe piece rurowe, za sprawą możliwości przechylenia, ułatwiają szybkie pozyskanie wybranej temperatury. Próbka umieszczana jest na jednym z końców rury i kiedy ta będzie się przesuwać w jej środku, podlega stopniowemu ogrzewaniu.
Po tym wszystkim wypadnie przez dolną część rury.
Największy plus tego rodzaju pieca i jego zdecydowana przewaga to to, iż w centralnej jego części utrzymywana jest zawsze stała temperatura. Dlatego możemy mieć pewność, iż każda z próbek poddawana jest oddziaływaniu identycznych czynników. Czas, który niezbędny jest do obróbki, zależy przede wszystkim od obrotowej prędkości, wymiarów rurki znajdującej się w piecu, jak również od stopnia w jakim, jest on nachylony w czasie wykonywania eksperymentów. Sporo zależeć będzie także od samej próbki, a także jej właściwości, które zechcemy poddać badaniu.