Materiał genetyczny zygoty, nowej rośliny, która powstaje w wyniku łączenia się komórek sporofitu z materiałem rodzicielskim gametofitu, jest innych, ale mimo to, stanowi pochodną roślin, wykorzystanych do zapłodnienia. Oznacza to, że z gatunku konopi white window, po zapyleniu, otrzymamy rośliny, tego samego typu i rodzaju.
POZYSKIWANIE NOWYCH ROŚLIN. WYSIANIE NASION KONOPI INDYJSKIEJ.
Podobnie, rzecz będzie się miała z innymi odmianami konopi. Jednak to, jaką moc osiągnie roślina i jakiego typu nasiona otrzymamy z mieszanki w obszarze jednego gatunku, nie jest możliwe do przewidzenia, przed czasem. Stąd z uprawą, wiąże się cała masa pozytywnych emocji, jakie towarzyszą zwykle oczekiwaniu i niepewności, co do otrzymanego w przyszłości, efektu. Należy mieć oczywiście na uwadze, prawne ograniczenia, jakie dotyczą upraw konopi siewnych w Polsce i uwzględnić fakt, że nie pozwalają one na prowadzenie hodowli, do tzw. celów kolekcjonerskich.
PRZEJĘCIE PROCESU WZROSTU PRZEZ LIŚCIENIE.
Kolejnym, obok zarodka nasion konopi indyjskich, magazynem i elementem spichrzowym, są tzw. liścienie. Liścień, to inaczej liść zarodkowy. Powstaje on w wyniku rozwijającego się zarodka. Dlatego dla wielu hodowców, moment gdy nad ziemią, pojawia się pierwszy listek wyhodowanej przez nich rośliny, jest tak ważny i ekscytujący. Liścienie, są istotne, ponieważ gromadzą w sobie materiały zapasowe, które umożliwiają młodym roślinom, dalszy ich rozwój, gdy już dojdzie do kiełkowania. Pełnią one funkcję zapasową, bardzo potrzebną młodym roślinom, gdy już pojawią się na powierzchni ziemi. Bez wsparcia liścieni, nie miałyby one większych szans na przetrwanie, w nowych warunkach środowiskowych.
NASIONA KONOPI INDYJSKICH ORAZ ICH SKŁAD CHEMICZNY.
Nasiona konopi indyjskich, należą do typu oleistego. Ponieważ ich materiał zapasowy, jest właśnie oleisty, a jego podstawą są tłuszcze. Oprócz tłuszczy w nasionach konopi znajdują się także białka, skrobia i sole mineralne. Jednak, w przypadku konopi tłuszcze, stanowią zdecydowaną przewagę, zawartych w nasionach mikrocząsteczek. Dzięki znajdującej się w nasionach konopi indyjskich fitynie ich zarodki są wyposażone w jony Mg 2+, Ca 2+, K +oraz związki fosforanu. Skrót Mg, oznacza magnes, Ca to wapń, a litera K, przypisana jest zgodnie z układem okresowym pierwiastków, potasowi. Fosforany, natomiast, to związki chemiczne, o odczynie zasadowym, w których składzie dominują sole, estry oraz pochodne innych kwasów.