Suplementy z cytrynianem wapnia i węglanem wapnia są bardzo często mylone, dlatego też warto dowiedzieć się, jakie są między nimi największe różnice i kto powinien w pierwszej kolejności skorzystać z ich dobrodziejstwa.
Suplementy z cytrynianem wapnia
Cytrynian wapnia to doskonała propozycja przede wszystkim dla tych osób, które mają mniejsze lub większe problemy z niedokwaśnością żołądka. Cytrynian wapnia bardzo często polecany jest także tym pacjentom, którzy korzystają z blokerów histaminy-2 albo inhibitorów pompy protonowej. Jedną z największych zalet cytrynianów wapnia jest przede wszystkim to, że nie wchodzi on w reakcje ze szczawianami i wieloma innymi składnikami roślinnymi. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale bardzo wiele składników roślinnych niestety negatywnie wpływa na wchłanianie wapnia. Dzięki cytrynianu wapnia można osiągnąć wchłanialność wapnia w czystej postaci nawet na poziomie około 45%. Cytrynian wapnia w chwili obecnej jest najlepszą alternatywą dla cytrynianu jabłczanego wapnia, dzięki któremu można utrzymać prawidłową masę kostną.
Czym tak naprawdę jest węglan wapnia?
Węglan wapnia najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak sól wapnia, która bardzo słabo rozpuszcza się w wodzie. Węglan wapnia w żołądku przekształca się w chlorek wapnia, dzięki czemu znacząco poprawia się wchłanianie wapnia (od 20% do 25%). Bardzo wielu specjalistów od diety zaleca, aby węglan wapnia przyjmować wraz z posiłkiem, dzięki czemu znacząco zwiększa się sekrecja soku żołądkowego. Suplementy diety z węglanem wapnia powinno się zawsze popijać wodą gazowaną. Suplementacja węglanem wapnia nie jest najlepszym wyborem dla osób z niedokwaśnością żołądka, dlatego też zdecydowanie lepszym wyborem jest wspomniany powyżej cytrynian wapnia. Warto wspomnieć także i o tym, że u niektórych osób węglan wapnia może powodować zaparcia i wzdęcia.
Do kupienia na stronie Evita Sklep