Maść żywokostowa stosowana jest w celu łagodzenia stanów napięcia mięśniowego, a także wspomagająco po urazach, odmrożeniach czy oparzeniach. Wykazuje właściwości relaksujące i ściągające. Można ją przygotować samodzielnie w domu albo kupić bez recepty w aptece. Jest preparatem skutecznym i stosunkowo tanim. Jej aplikacja jest prosta i wygodna, a formuła wygodna i wydajna, dzięki czemu znajduje powszechne zastosowanie.
Żywokost maść – działanie
Maść znajduje zastosowanie w wielu obszarach, w tym:
- leczeniu urazów: skręceń, stłuczeń, zwichnięć, złamań. Działa kojąco na stany napięcia mięśni, np. po aktywności fizycznej,
- zmiękcza skórę,
- działa przeciwzapalnie, ściągająco,
- zabezpiecza tkanki przed niepoprawnym zabliźnieniem,
- pomaga w leczeniu trudno gojących się ran za sprawą zawartości alantoiny,
- wpływa korzystnie na tworzenie się nowego naskórka oraz ziarniny w ubytkach skóry,
- w wybranych przypadkach zalecany jest jako terapia wspomagająca w leczeniu trądziku.
Maść żywokostowa – przeciwwskazania
Żywokost lekarski w swoim składzie posiada toksyczne alkaloidy pirolizydynowe (echimidynę, likopsaminę, symfytynę, acetylolikopsaminę, N-tlenek heliosupiny, lasiokarpinę). Kiedy stwierdzono ich obecność w roślinie, znacznie zmniejszyło się zainteresowanie jej stosowaniem. Stwierdzono, że długotrwałe stosowanie preparatów wpływa na stopniowe uszkodzenia miąższu wątroby, które polega na powiększaniu jego komórek, tworzeniu się zwłóknień i przerastaniu tkanki znajdującej się w przewodach żółciowych, czego konsekwencją może być nawet marskość wątroby, co zwiększa jednocześnie ryzyko rozwoju nowotworu. Niemniej badania kliniczne potwierdziły, że jej stosowanie zewnętrzne jest w pełni bezpieczne, dlatego zyskała na nowo znaczne zainteresowanie. Przeciwwskazaniem do jej stosowania zewnętrznego są nadal choroby wątroby, jak i nadwrażliwość na jego składniki. Ponadto kobiety karmiące oraz będące w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem maści. Maści nie powinny również używać dzieci.