Chmiel jest nie tylko podstawowym składnikiem piwa, ale znajduje się także w składzie leków i kosmetyków o różnorodnym działaniu. Z powodzeniem uprawiany jest na terenie Azji, Europy oraz Ameryki Północnej. Jakie właściwości posiada chmiel?
Cenne substancje zawarte w chmielu zwyczajnym
Chmiel to roślina pnąca dwupienna. Może osiągać do 6 lub nawet 8 m wysokości, dlatego na plantacjach jest systematycznie przycinany. Bez pionowych podpór położy się na ziemi.
Najcenniejszym elementem chmielu zwyczajnego są szyszki, czyli jego kwiatostan. Zbiera się je wtedy, gdy mają kolor jasnozielony.
Szyszki chmielu zawierają wiele cennych składników, wśród nich znajdują się:
- olejki eteryczne,
- związki żywicowe,
- flawonoidy,
- trójterpeny,
- garbniki.
W największym stężeniu występują w lupulinie, czyli pomarańczowym proszku o lepkiej konsystencji produkowanym przez gruczoły szyszek.
Zastosowanie chmielu zwyczajnego
Poza piwowarstwem, chmiel zwyczajny ze strony LekiNatury znalazł zastosowanie także w farmaceutyce oraz kosmetyce. Jego działania prozdrowotne znane są od wieków i wykorzystywane w medycynie naturalnej. Obecnie wchodzi w skład wielu popularnych leków.
Ekstrakty z chmielu znajdują się głównie w składzie leków o działaniu uspokajającym i nasennym. Skutecznie pomagają zwalczać stres i wyciszyć się po całym dniu.
Chmiel działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, dlatego stosowany jest w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Poprawia trawienie, wydzielanie soków żołądkowych.
Składniki zawarte w chmielu zmniejszają ryzyko raka prostaty u mężczyzn oraz raka piersi u kobiet.
Chmiel zwyczajny i jego właściwości wykorzystywane są także w produktach służących do pielęgnacji ciała. Kremy z chmielem opóźniają proces starzenia cery, toniki i napary służą do pielęgnacji cery trądzikowej, zmniejszają wydzielanie sebum. Szampony z chmielem skuteczne są w pielęgnacji włosów z tendencją do przetłuszczania. Dodatkowo wzmacniają cebulki włosów i powodują ich zagęszczenie oraz zwiększenie objętości.