Młynek laboratoryjny jako urządzenie wykorzystywane w medycynie i przemyśle

Laboranci podczas swej pracy korzystają z wielu specjalistycznych urządzeń. Do takich zaliczyć należy młynki przeznaczone do rozdrabniania materiałów poddawanych analizie. W zależności od potrzeb używa się sprzętu kulowego, tnącego, nożowego, a także ucieraków moździerzowych i maszyn wyposażonych w rotor.

Budowa i zastosowanie młynków laboratoryjnych

Młynek laboratoryjny to urządzenie zasilane silnikiem elektrycznym. Silnik zamknięty jest w obudowie wykonanej z trwałych i łatwych w czyszczeniu materiałów. Materiały przeznaczone do rozdrobnienia umieszcza się wewnątrz metalowego pojemnika. Odpowiedni poziom szczelności zapewniają gumowe uszczelki. Za rozdrabnianie próbek odpowiedzialny jest zespół napędowy. Do sterowania młynkiem służy programator sterowany ręcznie lub elektronicznie. Młynki laboratoryjne wykorzystywane są przede wszystkim w branży farmaceutycznej, spożywczej, a także w przemyśle. Tego rodzaju sprzęt stosowany jest m.in. w celu rozdrobnienia leków lub pożywienia przeznaczonych do dalszego badania.

młynek laboratoryjny

Przegląd dostępnych urządzeń

Wśród dostępnych produktów na https://danlab.pl/nasze-produkty/przygotowywanie-prob/mlyny-laboratoryjne/ znaleźć można kulowe młynki laboratoryjne. Tego rodzaju sprzęt nadaje się do mielenia miękkich i średnio-twardych surowców. Za rozdrabnianie materiału odpowiedzialne są metalowe kulki poruszające się we wnętrzu cylindrycznej komory. Do mielenia miękkich i włóknistych surowców używa się młynków z rotorem. W laboratoriach korzysta się także urządzeń tnących i nożowych oraz ucieraków moździerzowych. Te ostatnie pozwalają uzyskać rozdrobnienie końcowe poniżej 10 mikrometrów.