Tabletki przeciwbólowe co trzeba wiedzieć?

Tabletki przeciwbólowe należą do najczęściej kupowanych medykamentów bez recepty. Najczęściej zawierają substancję typu:

  • paracetamol,
  • ibuprofen,
  • naproxen,
  • ketoprofen,
  • metamizol,
  • meloksykan
  • kwas acetylosalicylowy

Zdarzają się także leki o składzie złożonym, łączące kilka różnych substancji na przykład takie jak metafen (ibuprofen z paracetamolem)

Czy wszystkie tabletki przeciwbólowe można kupić bez recepty?

tabletki przeciwbólowe

Większość substancji dostępna jest bez recepty. Jednakże kupując tabletki przeciwbólowe bez recepty trzeba pamiętać, że każda z nich ma różne działania niepożądane. Stosowane w nadmiarze mogą przyczynić się do poważnego uszkodzenia niektórych organów w organizmie na przykład żołądka, wątroby i trzustki. Koniecznie wiec trzeba czytać dołączone do opakowania ulotki, nie nadużywać. Jeśli powtarzający się często ból nie ustępuje należy problem skonsultować z lekarzem, bo może być to znak jakiejś poważnej choroby, której nie wolno zlekceważyć. Niektóre tabletki przeciwbólowe są jednakże tylko na receptę na przykład zawierające nimesulid albo tramadol.

Ile tabletek przeciwbólowych można przyjąć w samoleczeniu?

Czytając medyczne poradniki można zauważyć, że leki przeciwbólowe dawkowane samodzielnie nie powinny przekroczyć liczby 3 – 6 na dobę (w zależności od przyjmowanej substancji), a leczenie nie może trwać dłużej niż 3 dni. Jeśli po tym czasie nie ma poprawy, albo poprawa następuje wyłącznie na czas działania tabletki powinno się zrobić badania laboratoryjne (ewentualnie inne przepisane przez lekarza) w celu diagnostyki przyczyn występowania dolegliwości.

Dbając o zdrowie badania profilaktyczne od czasu do czasu każdy z nas powinien wykonywać regularnie. Najlepiej przynajmniej raz w roku. Wtedy szybciej jest możliwość wykrycia poważnych chorób zagrażających życiu.